Az új politikai realitás korába lépünk
Az egyedüli sikert garantáló stratégia a három pólus együttes kezelése, amely Washington, Moszkva és Peking.
A Washington Post szerint immár a negyedik csapás az orosz vezető tekintélyére nézve.
Nyitókép: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml pool/Szergej Gunejev
Hosszas cikkben elemezte a kurszki eseményeket a Washington Post, melynek moszkvai tudósítója, Robyn Dixon úgy látja:
A kurszki betörésre adott válasz azt bizonyítja, hogy válsághelyzetben Putyin egyszerűen lefagy.
Mint a lap írja: amikor gyors reakcióra lenne szükség, gyakran elmarad a gyors, határozott lépés, ami összhangban volna a harcias retorikával.
A cikk úgy folytatódik: ez már a negyedik csapás a politikus tekintélyére nézve a háború kezdete óta. Először is nem sikerült megbuktatni az ukrán kormányt, ami rávilágít az elsősorban a félelemre, illetve a büntetésre alapozó tekintélyuralom gyenge pontjaira. Következett a Prigozsin-féle puccs, majd iszlám szélsőségesek felrobbantottak egy népszerű koncerttermet. A Kreml mindegyik esetben 24 órát kivárt, míg az államfő a tévé nyilvánossága elé állt.
Tatjána Sztanovaja, a Franciaországba menekült elemző úgy értékeli, hogy a politikus megszállottan titkolózik. Ha megszólal, akkor sem mond sokat, nehogy riogasson. Mark Galeotti, a RUSI, a brit fegyveres erők agytrösztjének szakértője szerint a bizonytalanságot lehetett tetten érni, amikor az állami tévé egy hete közvetítette a biztonságért felelős illetékesek tanácskozását.
Oldjátok meg”
– hangzott a parancs, de nem adott semmiféle használható stratégiát. Azaz Putyin elbújik, ha baj van. Elvárja, hogy mások elvégezzék a munka kemény részét, majd beáll a sikerek mögé. Ha viszont valami félresikeredik, akkor azért csakis mások lehetnek a felelősek.
A kurszki offenzíva kapcsán a lap azt írja: annak felszámolása hetekbe, hónapokba telhet. Ám az elnöknek nem kell tartania semmiféle palotaforradalomtól vagy ilyesmitől. Rendszere belátható időn belül nem omlik össze – mondják elemzők. Sztanovaja ennek magyarázatát abban látja, hogy az oroszok, főként az elit tagjainak többsége a legrosszabbra számít a háborúban, de rájött, hogy nincs alternatíva az elnyomó rezsimmel szemben. Azaz Putyin presztízse csorbát szenvedett, ám uralma nem.